Уникалната Римска баня край Понеделник пазара тъне в забвение
Съкровищницата седи под ключ от години, никой не се замисля за експонирането й
Няма никакъв достъп до историческия обект, който се намира под училището по Битова техника
В тотално забвение тъне една от най-ярките и добре запазени архитектурни находки на Пловдив- уникалната Римска баня край Понеделник пазара. Наследството от славните имперски времена е скрито и закатанчено от години. Седи под ключ, който май никой не знае къде се съхранява, от много, много време. Откритието на архитект Вера Коларова и археологът Димитър Цончев е непознато за много пловдивчани, камо ли гости на града. Не присъства в нито една голяма туристическа брошура или книжка за Пловдив, рядко се споменава като нещо изключително важно от градската карта на културно-историческото наследство.
Римската баня дреме заключена под бившето училище Йоаким Груев, сега по Битова техника, край Понеделник пазара. Дори учениците не знаят, че под класните им стаи се крие нещо забележително не само за България, а и цяла Европа. Снимки на фотографа Гаро Паносян ни осигури шефът на регионалното звено на Държавния архив Владимир Балчев. Който за подчерта пред медията ни, че този обект трябва да бъде отворен и да се посещава от пловдивчани и туристи. Другите държави от един камък милиони правят, ние заключваме и забравяме подобни обекти. Банята е изцяло запазена. Може би е паднала някоя и друга плочка, но едва ли е фатално. Просто трябва да се намери начин да бъде отворена и да посреща посетители, подчерта Балчев. И припомни майтапа, че с римската тухла можеш да счупиш една шопска глава, обаче със съвременните тухли ти трябват поне сто- щото шопската глава е все така здрава, а строителните материали все по-калпави. Трябва да се измисли как да се намери път до банята. Да се направи вход откъм градинката например, тъй като през училището вероятно няма как да се минава, предложи Балчев.
Пълно мъртвило завари днес екип на Под тепето в училището. Единствено охраната отбеляза, че има пролетна ваканция и школото е празно. Ами ако искаме да видим Римската баня днес, попитахме ние, а той вдигна рамене в отговор. Гардът потвърди, че не се знае къде е ключът за обекта. Доколкото знам не е в училището. Пък и то май никой не се интересува от тази баня, допълни пазачът.
Много се радва,че повдигате темата за римската баня под бившето училище „Йоаким Груев“.Аз съм учил в това училище до 8-ми клас и имам прекрасни спомени от всички работещи в училището.Казвам всички,защото освен учителите ,там работеха и прекрасни хора от така наречения помощен персонал.По мое време последен директор беше г-н Хубчев.Завършил съм през далечната 1972 г.В училището работеше прекрасен детски зъболекар,който си вършеше работата изключително съвестно.На него дължа здравите си зъби.В че съм на 62 години и нямам изваден зъб.Той ни научи без страх да влизаме в кабинета му.Мисля,че се казваше д-р Дойчев.В основите на училището ,в южната част ,действително има римска баня и винаги съм се чудил защо не е експонирана.Входа се намира от западната страна,от към задния двор на училището.По мое време всички ученици,от нашето училище,организирано ни водеха на посещение в римската баня.Говореше се на някакви подземни тунели,които преминават под целия град.Казвам се Огнян Бичоков и съм учил от първи до осми клас.Мога с гордост да заявя,че нашето училище беше сред първите по качество на образованието и на ВЪЗПИТАНИЕТО.Умишлено пиша възпитание с главни букви.
Прав е индж. Иб. Тотев. Винаги е прав, никога не е крив.
Хвала!
А като е запазена кой я вижда, другарю? Че нещо не ми става ясно. Нещо е запазено, красиво, но е заключено. Това е идеята на текста, май. Никой не казва, че е разрушена, а че е забравена. Ама кой да ти чете и мисли, като единствено иска да плюе!!! И какво общо има Тотев въобще тук. Това не е общинска собственост! Тъпанарска работа…
Няма проблем изобщо. Темата е изсмукана от пръстите. Де да можеше всички старини в Пловдив да са така запазени и защитени. Даже през най-големия разцвет (70-те и 60-те години) се счете, че тъкмо тук няма нужда от никакви намеси; много по-належащи задачи се решаваха (Античният, и т.н.) Изглежда сега някой кръчмар има намерения …
Или Тотев е намислил подводен паркинг